MEDIABOOM

Aktuálne správy najmä zo sveta televízie a fashion modelingu

Módne návrhárstvo. Aká je jeho história a aké osobnosti stoja za módnymi trendami?

Módne návrhárstvo je dnes neodmysliteľne späté s kreatívnou tvorbou odevov a doplnkov. Exkluzívne módne kúsky sú súčasťou prehliadok, reklám, editoriálov v časopisoch, alebo v hľadáčiku známych osobností po celom svete. Navrhovanie odevov však nebolo vždy autorskou záležitosťou. Stalo sa ňou až približne pred 160 rokmi, kedy vzniklo pomenovanie módny návrhár. Aké populárne osobnosti a módne trendy sa za ten čas zrodili?

Vznik high fashion v 19. storočí 


Moderné módne návrhárstvo sa tak, ako ho poznáme dnes, rozšírilo až v polovici 19. storočia spoločne s vysokou módou šitou na mieru zákazníka (haute couture alebo high fashion). Jej otcom bol anglický návrhár, pôsobiaci vo Francúzsku – Charles Frederick Worth, zakladateľ prvého módneho domu v Paríži.


Priazeň svojich zákazníkov si získal osobitným a inovatívnym prístupom. Zložité krinolíny z 19. storočia upravil na každodenné nosenie. Na odevy našíval štítky so svojím menom a radil svojich bohatým klientkám, aké róby majú na sebe nosiť. Začala sa tak šíriť myšlienka, že šaty sú dielom ich tvorcu.
Módne návrhárstvo medzi svetovými vojnami


Móda odzrkadľovala životný štýl ľudí a spoločenské pomery. Po okázalom období epochy konca 19. storočia počas 1. svetovej vojny prevládal štýl, zameraný najmä na praktičnosť. Práve preto si pozornosť zaslúžila módna návrhárka Coco Chanel, ktorá priniesla do módy ležérnu eleganciu. Jej návrhy podporili jednoduchosť rovnej siluety žien a nosenie mužských nohavíc.

Na módne trendy vplýval aj rozvíjajúci sa filmový priemysel a ikony filmového plátna ako Grace Kelly, či Audrey Hepburn. Nadčasová elegancia sa premietla aj na stránky svetových módnych časopisov ako Vogue alebo Harper's Bazaar.