MEDIABOOM

Aktuálne správy najmä zo sveta televízie a fashion modelingu

Ako prebieha komparz a aké podoby môže mať rola komparzistu?

Komparz je neoddeliteľnou súčasťou televízneho a filmového sveta kamier. Najčastejšie jeho účinkujúci vytvárajú želanú atmosféru v scénach medzi kulisami. Komparz má však mnoho podôb a rozličných požiadaviek tvorcov. Ako prebieha rola komparzistu a na čo sa pripraviť?

BACKGROUND KOMPARZ VO FILME, SERIÁLI A REKLAME 


Veľkolepé výpravy vo filmoch, živý ruch ulice či kaviarne. To všetko sú scény, ktoré vyžadujú autentickú atmosféru. K tomu pomáhajú vybraní komparzisti, štylizovaní pomocou kostýmov a masiek. Hoci sa jedná nemé role v pozadí, bývajú súčasťou scenára. 

Pre potreby réžie je podmienkou, aby bol komparzista dochvíľny, precízny a zodpovedný v príprave aj počas ostrých klapiek. Zíde sa mu aj dobrá pamäť, pretože zložitejšie scény vyžadujú sústredenie a dodržiavanie všetkých pokynov štábu. Odmenou je nielen honorár, ale aj skvelá skúsenosť, ktorou sa môžeš pochváliť kamošom.
DIVÁCKY KOMPARZ AKO SÚČASŤ PUBLIKA


High Pamätáš si smiech v amerických seriáloch? Aj to bola úloha živých komparzistov prítomných na natáčaní sitcomov. Divácky komparz je tiež súčasťou televíznych relácií, alebo zábavných show. Nielenže človek zažije niečo nové, ale môže si v publiku privyrobiť. 

Na tento komparz netreba špeciálnu prípravu, stačí sa riadiť pokynmi režiséra priamo na mieste. Je vhodný pre spontánnych ľudí, ktorí sú za každú zábavu. Treba počítať aj s nečakanými situáciami, či interakciami s moderátormi a účinkujúcimi.